Spálňa by mala plniť najbytostnejšiu úlohu bývania, poskytnúť bezpečné a útulné miesto na odpočinok a relax. To je však možné iba v prípade, že zariadenie spálne zodpovedá skutočným potrebám svojho obyvateľa a je poňaté veľmi súkromne a intímne. Všeobecne platí, že zariadenie interiéru závisí od individuálneho vkusu, ktorý sa s pribúdajúcim vekom človeka mení, dozrieva.
Spálňa je miestnosť v ktorej oddychujeme, čerpáme energiu do ďalšieho dňa. Človek prespí približne jednu tretinu života. Preto si pri jej výbere treba dať záležať. V tomto prípade teda platí dvojnásobne, musí pôsobiť čo najpríjemnejšie, aby sa v nej dobre odpočívalo. Miestnosť pre spálňu vyberáme v najtichšej časti domu. Spôsob zariadenia spálne nezávisi len od priestorových potrieb, ale aj od životného štýlu človeka a jeho celkového vnútorného stavu.
Charakter spálne určuje viacero faktorov ako je rozmiestnenie nábytku, veľkosť a umiestnenie postele, typ úložného priestoru, zvolený štýl a farby, zútulňujúce prvky. Pohodlný spánok vyžaduje dostatočný priestor na ležanie. Dĺžka postele by mala presahovať výšku postavy minimálne o dvadsaťpäť centimetrov. Ideálna šírka postele, dvojlôžka je minimálne stošeťdesiat centimetrov. Samozrejmosťou v každej spálni je šatníková skriňa alebo samostatná miestnosť na šaty. Ak je spálňa dostatočne veľká, je možné uvažovať o umiestnení samostatného šatníkového kúta v rámci samotnej spálne. Osobitnou kapitolou je aj vnútorné riešenie šatníkových skríň. Väčšina spálni má aj rôzne doplnkové funkcie, ktoré sú niekedy výsadou alebo nutnosťou. Spálňa ako oáza pokoja by mala byť útočiskom pre všetkých, ktorý potrebujú spomaliť, uvoľniť stres a aspoň na chvíľu zabudnúť na každodenné problémy.